لینک آشناهامون
آرشیو
طراح قالب
Tebyan

صنعت فا : در میان انواع پمپ ها پمپ دوار دنده ای درواقع ساده ترین نوع پمپ می باشد که این پمپ در دو نوع داخلی و خارجی ساختهمی شوند. سیال برای بیرون رانده شدن در این نوع قیمت پمپ وکیوم ها، در فضای بین دندانه ها حبس شده و سپس به بیرون فرستاده می شود. نوع دندانه ها از Helical& Spur می باشند. زیرا که این نوع موتور برق جریان آرام تری را برقرار می کند. در امتداد شعاع از بالا به پایین دندانه در بعضی طرح ها سوراخ هایی وجود دارد که ارتباط بین هر دو فضای بین دنده مجاور را فراهم میکند. در واقع این عمل بیشتر برای این است که از افزایش فشار بیش از حد و اعمال بار زیاد بر یاتاقانها ژنراتور جلوگیری شود. و هم این که به خاطر بای پاس کردن سیال از یک دنده به دنده بعدی است تا پمپ های دنده ای امکان پمپاژ سیال با ویسکوزیته های مختلف و با فشار ورودی متفاوت را داشته باشد.

در خرید دیزل ژنراتور سیستم جریان به آرامی و بدون ضربه (پالس) برقرار می شود. نکته جالب درباره این پمپ ها این که در حالت خشک هم می توانند کار کنند زیرا که این پمپ ها در لیفتراک خود راه انداز هستند. و به خاطر داشتن دو جزء متحرک قابلیت نگه داری و در مدار بودن بالایی را دارند و از همین رو هم در هر دو جهت نیز می توانند که کار کنند. در موتور دیزل های کوچک معمولا

پمپ آب

سرعت بین١٧۵٠ تا٣۴۵٠ دور در دقیقه است و این سرعت معمولا برای پمپ های بزرگ تر و سیال چسبنده تر بسیار کاهش می یابد .

قیمت تراکتور طوری طراحی شده اند که بیندندانه و پوسته لقی بسیار کمی می باشد، و از همین رو هم کنترل بر روی جریان سیال به سادگی صورت می گیرد و شاید همین نکته مثبت است که منجر شده تا از این پمپ ها در انتقال دقیق سیالات حساس الکتروموتور و گران استفاده بیشتری شده باشد. با توجه به نوع سیال در واقع جنس قطعات گیربکس دنده ای هم انتخاب می شود. و در بیشتر موارد جنس دنده ها از فولاد زنگ نزن است و جنس بوش ها و آببند مکانیکی هم از جنس برنز انتخاب می شود.

پمپ دوار پره ای (Vane)

معمولا این کمپرسور ها را در چند نوع پره کشویی، پره پاندولی، پره بادام کی و پره قابل انعطاف می سازند.

پمپ دوار Lobe

این پمپ که پمپ دوار Lobe نام گذاری شده است موتور جوش از دو محور ساخته شده است و یک پروانه دارای تعدادی برجستگی مشابه پمپ های دنده های به هر محور متصل شده است. در راه اندازی این نوع پمپ در واقع وجود سیال در محفظه پمپ پنتاکس کار راه اندازی را تسهیل می بخشد. بهتر است تا جهت جلوگیری از نشت گاز به درون سیستم تدابیر لازم در موقع راه اندازی در زمان خاموش بودن پمپ صورت گیرد و مطابق دستورالعمل گاز های احتمالی سیستم تخلیه شود. شاید جالب باشد تا بدانید که این نوع پمپ لوارا ها هم عمل کردی مثل عملکرد پمپ های دنده ای را دارند اما با یک تفاوت کوچک و آن هم این که جریان سیال به آرامی جریان پمیران های دنده ای نیست زیرا که سیال در قطعات بزرگ تر به بیرون ارسال می شود.

سیال در این نوع سولار پمپ ها در اثر عامل خارجیمثل فشار هوا یا نیروی ثقل وارد پمپ می شود و پس از این که وارد پمپ شود به جلو فرستاده می شود. در واقع از این پمپ بیشتر برای پمپاژ گستره وسیعی از سیالات چسبنده و محلول ها استفاده می شود. از آن جایی که در این نوع پمپ پدرولا ها لقی بیشتری بین پروانه وپوسته هست برای همین امکان همراه بودن مواد جامد با سیال نیز در این نوع پمپ وکیوم ها وجود دارد.

پمپ دوار پیچی :

شکل این نوع پمپ ها به طوری که دارای یک، دو یا سه چرخ هستند و این پمپ ها مانند چرخ گوشت بوده و به نحو مناسب درون پوسته ثابت قرار داده شده اند. دبی عبوری از پمپ در پمپ ابارا های دوار فقط تابع دور محور است و به بستگی فشار تولید شده ندارد. در واقع همین عامل باعث تمایز بین پمپ های دوار و پمپ های سانتریفوژ است که این دو نوع پمپ الکتروژن را از هم متمایز می کند. معمولا در پمپ های دوار تلفات داخلی که شامل نشتی ها می باشد بالا است و از همین رو هم برای فشارهای بالا این پمپ ها مناسب نیستند زیرا که در فشار های خیلی بالا کاربرد پمپ های رفت و آمدی پیستونی زیاد استو از این نوع پمپ اسپیکو استفاده می شود.

با صرف نظر از نشتی سیال در این نوع پمپ دبی عبوری تقریبا به شکل ثابت استو منحنی مشخصه به شکل یک یک خط ثابت است اما با وجود نشتی سبب افزایش فشار به طرف دبی این منحنی کمی کمتر میل می کند. زمانی که ویسکوزیته سیال با افزایش روبه رو شود در این صورت منجر به کاهش دبی عبوری می شود و علت آن هم این است که سیال نمی تواند با سرعت کافیفضای خالی شده داخل بوستر پمپ را پر کند. با افزایش ویسکوزیته قدرت پمپ نیز افزایش پیدا می کند.

در قیمت پمپهای دنده ای رایج ترین پروانه مورد استفاده از نوع ساده است، اما در بسیاری از پمپ وکیوم ها از انواع حلزونی و جناغی آن نیز استفاده می شود. از سوی سازنده پمپ در واقع نوع پمپ انتخاب می شود.


https://sanatfa.com


برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 96419
تعداد نوشته ها : 306
تعداد نظرات : 0
Rss